Hudebně dramatická středa
Na nový rok o slepičí krok
Skočili jsme rovnýma nohama do nového roku. V rolích tří králů si děti vyzkoušeli komunikovat s lidmi ve veřejném prostoru. Navíc jsme podpořili dobrou věc. Dostali jsme svěcené křídy a pestrobarevné nákrčníky.
Další středeční odpoledne jsme otevřeli práci se smysly. Kolik máme smyslů? K čemu nám slouží? Můžeme jimi komunikovat? Vnímat se? Začali jsme hrát na toto téma různé hry. A také zpívat masopustní písničky. Přidali jsme si rytmické nástroje. Rytmus je důležitý. Nese nás a dává nám pocit bezpečí. Je dobré jej vnímat i společně tvořit.
zapsala Gábi Doubek
Vystoupení slunovratné
11.12.
Máme za sebou úspěšnou generálku. Dotvořili jsme některé rekvizity, ty přivezeme na místo autem.
V den besídky 17.12. se sejdeme přímo v clubkinu Černošice v 17:00. Děti můžete přivést sami nebo se pokusit domluvit se svozovými průvodci. Prosím, aby měly s sebou svůj kostým. Zde aktuální seznam:
Ondra B. – děda (palička na kapra máme)
Matěj – kapr
Flori – táta
Amálka – teta pekařka (vánočka)
Ceci – kočka
Julinka – máma
Jan – strýc Slávek (zápalky z kartonu)
Šimon D.- prskavka
Elza – táta (minimax máme)
Ondra N. – syn
Zeon – syn (mobil z kartonu máme)
Pepan – táta (ryba máme)
Anežka – děda (hudební nástroj)
Matouš – strýc (housle z kartonu máme)
Anička – dcera
Tea – máma
Belinka – kočička
Těšíme se s vámi!
Ve středu 18.12. po besídce pak plánujeme klidnější program, zpívání koled s ochutnávkou vašeho cukroví:)
27.11.
Odpolední koncentrace bývá někdy výzvou. Proto jsme zvolili pro začátek jednoduché vystoupení, které vychází z předešlé práce s emocemi a navazuje na téma rodina. Vybrali jsme jednu píseň (nechte se překvapit:), kde si děti rozdělily role a ty mají ztvárnit pantomimou. Prosíme, zda byste společně mohli zapátrat doma po kostýmu, nejde o nic složitého, mohou to být jen prvky např. zástěra, sako, klobouk či hůl.
A dále si zpíváme. Nyní už koledy. Někteří už hezky nesou rytmus. Máte se na co těšit. Příští středu nás čeká po zkoušce na besídku společné zpívání koled spolu se školkou a Španďou i Evčou v týpí u ohýnku.
Ve středu 11.12. bychom vyráběli rekvizity, PROSÍME VĚTŠÍ KARTONY, KDO MÁTE A MŮŽETE VĚNOVAT. To bude poslední zkouška před besídkou.
Čas dušiček a předků
Pracujeme s tématem rodiny, emocí v rodině, silných a třebas i slabých pocitů, kterých si můžeme všímat kolem sebe. Jaké kvality pro nás nesou lidé, se kterými žijeme? A jaké silné charaktery a emoce s nimi spojené se třebas propsali od příbuzných, kteří už s námi nežijí? Děti jsou čím dál více odvážné v popisování svých pocitů i pocitů někoho druhého. Již chápou, že jedna emoce navazuje na druhou a že to často může být dost odlišné prožívání. Procvičujeme dále rytmiku, rytmus, předávání slova – držení pozornosti a respektu, když má druhý prostor. To je stále velké a dosti zásadní téma.
Zpíváme písně, které se váží na období kolem dušiček a také na proměnu přírody v tomto čase. Během některých písní střídáme zpěv s pohybovými úkoly v prostoru. Děti si již vyzkoušely i sóla vprostřed kruhu, kdy všichni zpívaly a jeden, či dvojice nebo skupina pohybově improvizovala.
Emoce lepší než nemoce
Práce s emocemi nás baví. Postupně odkrýváme jednu po druhé, hrajeme si s nimi, nacházíme je skrze hry jednu po druhé. Vyprávíme si, jak se nám proměňují. Učíme se naslouchat si. To je velké. Pomocníky nám jsou emoční karty, které si děti skládají, typují či ztvárňují. Jak se z radosti stane smutek? Jak mohu někomu změnit emoci, když má strach? Děti jsou čím dál více otevřené, přehrávají své pocity a situace.
Navazujeme hudbou a během písní pracujeme v prostoru a také s emocemi. Doprovází nás kytara a buben.
Při písní The circle turns mají děti jednoduchou choreografii s hůlkami a stuhami.
Začátek nového roku
Při prvním setkání jsme se sešli v kruhu, představili se během rytmického cvičení a také si pověděli základní dohody, jak spolu-pracovat, protože divadlo je o spolu-práci. Udělali jsme si rytmickou rozcvičku, kdy jsme objevovali svoje tělo jako úžasný hudební nástroj. Otevřeli jsme práci s emocemi, ty děti velmi zaujaly. Věnovali jsme se emoci smutku, studu a strachu. S blížící se rovnodenností je hmatatelný pocit, že léto končí, proto se nám otevřelo téma konečnosti jako takové. Děti dostaly dobrovolný úkol zamyslet se nad tím, jaké by to bylo, kdyby nic nekončilo, neumíralo.. Napadlo nás hned několik příběhů. Zpívali jsme píseň „Moje malé světýlko“ (viz. Zpěvník a CD ZeMě) a rozdali jsme si krásné sešity od Lemniskáty na zapisování, kam nám hned jedna z emocí přistála na první stránce.
Srdečně též zvu na první ročník art festivalu Ke kořenům smrti, který pořádám pod hlavičkou organizace Ke kořenům ve Dřeváku v sobotu 12.10. S dětmi jsme zpívali píseň „Moje malé světýlko“ (viz. Zpěvník a CD ZeMě) a pokud vše hezky půjde, mohlo by to být takové naše první mini vystoupení. Gábi Doubek