BŘEZNOVÁ KRONIKA

17. – 21.3.

Třetí březnový týden už k nám krásně přichází jaro, dny byly prozářené sluncem, ale rána ještě pořádně mrazivá. Zázemí nás tedy po ránu vítalo hezky zamrzlé, ale odpoledne už se dělalo bláto a děti odhazovaly svršky. Ptáci nás provázeli svými krásnými písněmi a v první jarní den nám dokonce i koně ukazovali, kolik energie jim přicházející jaro přináší, když se proháněli v ohradě. Na dětech byla znát pookřání a radost, že už se nemusí tolik balit. Celý týden se nesl v duchu příprav na slavnost Moreny.

Pondělní volavky si udělali výlet do zázemí po Burešově naučné stezce. Cestou jsme poznávali stromy, hráli hry a zastavili se na stavění krásných domečků pro lesní skřítky. Obzvlášť Viky věnoval své stavbě spoustu usilovné soustředěné energie. Holčičky zas vymýšleli na co všechno využít lano – na houpačku, ke slaňování či jako vodítko pro pejska. V zázemí jsme si po obědě zalezli do vyhřáté jurty a zde jsme si kreslili a děti vyfukovali vajíčka ze kterých jsme navlékli Moreně korále. Dobrá vejce jsme si uvařili a měli z nich výtečnou svačinku.

Úterní partička lišek Moreně vyrobila korále z provrtaných ulit. Jejich den byl provázen zpěvem písniček ke slavnosti i za doprovodu hudebních nástrojů. Nechyběl výlet do lesa a předškolácká práce poznáváním různých tvarů, stříháním a lepením.

Středeční volavky malovaly ráno akvarelem na veliké vodní kapky, zkoušeli si techniku se štětcem i houbičkou, po zaschnutí do kapiček voskovkami dokreslili, co by s Moranou poslali po vodě, ale to většina dětí pojala velmi autorsky. Procházku jsme si udělali na louku nad lesní divadlo. Děti tu hrály hry, válely sudy a pletly jsme z traviny copánky. Viky nás všechny rozesmál, když si dal batoh na hlavu a dělal tak slepou bábu a Anička potěšila zpěvem nové jarní písničky. V zázemí nás po obědě čekala veliká sláva, protože přijelo divadlo Basta fidli s Ptačím cirkusem! Děti se krásně zapojovaly a byla to veliká legrace hraná s pomocí krásných loutek.

Čtvrtek byl putovní a již tradičně jarně se jelo na sběr podbělu do lomu Čeřinka u Bubovic. Podbělu tu bylo požehnaně stejně jako dalších kvetoucích znaků přicházejíciho jara – jaterníky, plicníky, koniklec a prvosenky. Po sběru seběhli vážky dolů kolem Bubovických vodopádů až na nádraží do Srbska. Užily si parádní jarní den a děti si domů přinesly podběl k nasušení.

Páteční veverky se sešly v první jarní den. Dopoledne se chystali na slavnost a každé dítě s i vyrobilo svou vlastní Morenku ze suché trávy, lýka a šustí. Po brzkém obědě už byl čas vyrazit společně s kapelou průvodem na náměstí, kde se přidali ostatní děti a rodiče. Společně jsme za doprovodu písní došli k řece, kde mohl k Moreně každý připojit to svoje, co už by rád poslal po vodě. Milan pak tu nazdobenou Morenu zapálil a do vody za zpěvu všech hodil. Zbytek odpoledne se zpívalo a vyráběli jsme lítečka, abychom uvítali jaro už i u nás doma. Krasné to bylo!

7.3. Veverky

Veverky budou v pátek pozorovat pupeny keřů a stromů. Podíváme se na lískové i vrbové proutky a na různé další větvičky. Některé ještě spí, jiné už jsou plné mízy a probouzejí se. Vyrobíme si korálky ze svídy krvavé a navlékneme je na nit. Vzniknou přírodní náhrdelníky a náramky.

6.3. Vážky: Výlet ze Všenor přes Kazín do Černošic

Vážky si to namíří ze Všenor malebným údolím vzhůru k osadě Montana, po hřebínku přes vyhlídky na Kazín a říční pěšinou do Černošic. Oběd připraví Lucka.
Ráno: 8:30 sraz na nádraží v Řevnicích, 8:43 odjezd vlakem do Všenor
Odpoledne: příjezd 15:49 do Řevnic, pražští obvyklým vlakem s Majdou
Při ranním stoupání bylo v rokli nad Všenory ještě cítit noční chlad a sem tam i kus ledu na louži. Ale než jsme vyšplhali nahoru na louky pod Cukrákem, slunce už hřálo mocně a my odkládali postupně čepice, rukavice a bundy. Na vyhlídkách do údolí Berounky bylo nádherně a také oběd v prosluněném lesíku nad Kazínem byl parádní. Lucka nám napekla lívanečky. Mňam.
Pak ještě cesta přes Kazínské skály, obrova hlava, klouzačky a houpačka na hřišti, zelenající se větve vrb a cesta kolem řeky do Černošic.

5.3. Volavky

Volavky se slétnou odpočaté po prázdninách v zázemí. A protože se zdá, že paní zima už pomalu dává sbohem, vyrazíme do lesa okouknout, jak se mění. Kromě návštěvy paloučku jsme se ještě prošli k posedu. Cestou jsme pomocí aplikace rozeznávající ptačí zpěv poznávali, kdo kolem nás cvrliká. Strakapoudi a datlové, káně a krkavci a tři druhy sýkorek nám k tomu zapěli. Odpoledne jsme zasadili do záhonu nasbírané naklíčené žaludy. A při tom jsme si zazpívali i my, písničky na slavnost Moreny.

4.3. Lišky 

Za týden prázdnin, kdy jsme se neviděli, všechno poskočilo do jara. Rána mohou být ještě mrazivá, ale přes den už slunce vlídně prohřívá zem. Ptáci zpívají, les se probouzí. My, Lišky si to půjdeme užít na nějaké pěkné slunné místečko. Odpoledne zavoláme skřítka, přivítáme v týpí rodiče a sourozence naší milé Adélky a oslavíme s ní narozeniny s nádhernou číslovkou 5. Budeme hodně zpívat a radovat se, jupí!

3.3. Vlčata 

Výprava kolem Nezabudického potoka, kde už budeme moc všechny ty krásy pozorovat. Určitě se naučíme i poznávat jarní kytičky, které potkáme. V prasečích lázních si uděláme oheň, dáme si sváču, povyprávíme si, jak se máme a samozřejmě si pořádně pohrajeme. V zázemí po obědě zjistíme, jestli půda už dostatečně rozmrzla a jestli ano, připravíme si jeden vlčecí záhonek. Bude to asi chtít trochu plení, trochu práce s kompostem a za odměnu setí. Když nám to půjde od ruky, uděláme i cedulky, co jsme vyseli, případně to necháme na příště.

Napsat komentář

TOPlist