Středa – Experti

6.11.

Probrali jsme základy z obecného zeměpisu: vznik vesmíru dle různých teorií, vznik, pohyby a stavbu planety Země, hrdiny geocentrismu, sluneční soustava, pohyb měsíce, orientaci na zeměkouli dle poledníku a rovnoběžek, časová pásma, přírodní sféry Země, podnebné pásy, základní biomy, obecně jednotlivé světadíly.

Čerpali jsme z učebnice Hravý Zeměpis, pracovní materiály z pracovního sešitu ve stejné edici. Podklad ke světadílům na doplnění do dětmi vytvořených lapbooků pošleme emailem. Simča a Míša

9.10.

Musím říct, že se dnešní den povedl se vším všudy. Děti zakreslily a vystříhaly Afriku a venku nalepily na správné místo ve správném měřítku na naší zeměkouli. Pak už samy od sebe pustily do dalšího kusu světa – Šárka, Frida a Luis psali na tabuli země v Asii a i co, o které zemi vědí. Včetně zakázané trávy.

Poté se objevila vzácná návštěva – Neha z daleké Indie, která dětem vyprávěla o své zemi, o svém životě, narodila se v blízkosti nejvyšší hory světa, vyprávěla dětem mimo jiné o Aryabhatovi, kterého jsme už poznali na začátku naší epochy jako jednoho z hrdinů astronomů, o Hinduismu, o nadvládě islámu i Anglie, také o Gándhím (další hrdina) a pak dětem namalovala hennou symboly na ruce. Bylo to vše fascinující. Po jejím odchodu jsme se pomocí našich přístrojů přemístili do Euroasie, kde jsme se zaposlouchali do vyprávění Duba a Cypřiše. Prohlédli jsme si ohromné množství artefaktů z dalekých exotických krajin. Povídali si o hedvábné stezce. O podobnostech i odlišnostech území. U toho jsme dýchali vonné esence, a jedli česká jablíčka ze zahrady. Byli bychom tam až doteď, ale čas neúprosně utíkal. Máme opravdu skvělou partičku dětí, je radost s nimi objevovat svět. A Simča je prostě unikát, to už víme. Chyběla nám Pippa a Šimon. Tak snad příště. Míša 

2.10.

Dnes jsme měly dost práce v terénu na zahradě – děti ve skupinkách vytvářely modely všech sfér na naší planetě. Díky za poskytnuté misky a zvířátka. Promítli jsme si skvělá výuková videa – litosféra, pedosféra, biosféra, hydrosféra, atmosféra… Poté se děti pomocí svých strojů pro pohyb v čase a prostoru přenesly do Afriky! Koukněte na fotky. Starý Baobab jim vyprávěl příběh tohoto obdivuhodného světadílu. V Africe jsme dozvěděli spoustu informací, spatřili fotografie, videa, artefakty. Zjistili jsme, že nikdo z nás ještě Afriku nenavštívil. Ale rodiče a prarodiče dětí dětem ze svých výprav a návštěv vyprávěli. Příště nás čeká Evropa a Asie.

4.9.

Po zdařilém úvodu do našeho dvouměsíčního tématu zeměpis: vesmír a solární systém budeme pokračovat v objevování – Země jako vesmírné těleso, přírodní sféry. Také budeme dotvářet náš model planety. 

Napsat komentář