BŘEZNOVÁ KRONIKA

24. – 28.3.

V průběhu jara se do školky přidávají hned tři úžasné holčičky. V březnu Eliška a Líza, které mají u nás starší sestřičky a jsou tudíž skvěle připravené naskočit do dnů se sourozeneckou podporou. V dubnu to bude ještě Delfi, sestřička našeho absolventa Živa. Nejenže všechna tři děvčátka zázemí i průvodce už znají nebo mají okouknuté, navíc se nějaký čas proháněly po okolním lese společně s Eliškou, Španďou a Klubíčkem. Přejeme jim hladké vklouznutí pod plachtu týpí i mezi stromy a brzké zabydlení ve smečkách lesního klubu.

ÚTERÝ – Lišky

Početná skupinka Lišek se vydala s Jindrou a Luckou od nádraží, zbytek party se vítal v zázemí se Španďou. Sešel se nás krásný počet 15 dětí, včetně nováčka Lízinky. Protože obvykle se dostaneme do lesa až po desáté a vzdálenější výlety si musí Liščata odpustit, tentokrát jsme využili příležitost a vyšli jsme na delší procházku, hned jak jsme se dopočítali všech dětiček. Slunko nás vylákalo na Palouk. Cestou jsme nasbírali mladé kopřivy a kvítky podbělu, které září žlutými hlavičkami ve strouhách a podle cest. Daník se držel se staršími kluky v čele partičky. Líza statečně vyšla kopec v dobrém tempu a s usměvavou pusinou. Čekali jsme jen na děvčata, která si ráda povídají… švitoří a prozpěvují, zastavují se co chvíli, ale co, hněvat se na ně proto nemůžeme.
Na Paloučku jsme se nejdřív posilnili svačinou, pořádně napili, a pak se děti rozeběhly na svá oblíbená místečka, kam je to zrovna táhlo, ke hrám a dovádění. Zjistili jsme, že modřínové jehličky už vykukují z kůry větví… ta barva a jemnost se jindy neukáže. Za týden už budou venku zelené střapečky.
Španďa nařezal pilkou borovou soušku, oheň hořel jedna dvě. Opékání svačinky je výborný trénink pozornosti a manipulace s klackem. Učí se Eden, Líza, rádi se přidají i Teo s Rozárkou, Malvínka, vlastně opékání a občasný taneček s kouřem baví skoro všechny. Na Paloučku se ale nezdržujeme dlouho, máme před sebou oběd a milou výtvarnou práci – odpoledne nás totiž čekají Rozárčiny narozeniny!
Maminka a táta jsou velcí spotrovci, vzali to k nám na kole, Markéta vyvezla ve vozíku malého Juliána a čokoládový dort. Knížka s obrázky pro Rozárku byla tak akorát nachystaná, stačilo už jen škrtnout sirkou a zapálit oheň v týpí. Na malinové čapce dortu se postupně rozhořelo 5 svíček. Čtvrté narozeniny okořenilo vyprávění z mnoha cest a dobrodružství. Skřítek přinesl Rozárce nádherný růženín. Zpívali jsme a hodovali, z dortu nezbyl ani drobeček. Opravdu moc jsme si to všichni užili.

ČTVRTEK – Vážky

Sešla se nás silná patnáctka. Hned na nádraží jsme si udělali ranní kroužek a pozdravili slunko schované za mraky. Vydali jsme se městem přes hlavní silnici a kolem Koubů, pak Tyršovou ulicí, kde jsme obdivovali rozkvetlé kočičky a povídali si o velkém jarním stěhování žab. Všimli jsme si totiž zábran, značek, originálních varovných cedulí a bohužel i několika ropuch rozjetých na placku. Na starém svačinkovém místě jsme se napapali, napili a pozorovali jsme chvíli tmavohnědou veverku, která utíkala tam a zase zpátky, jakoby se dětem chtěla ukázat pěkně z obou stran. Následné stoupání do kopečku jsme si zpříjemnili zpěvem písniček a vyprávěním. Ukazoval se nám hmyz, ptáci prozpěvovali, na větvičkách pučely zelené lístky. Nikdo si nestěžoval na bolení nožiček. U dubu s obrázkem panny Marie nás čekal malý výdech a pak zas stoupání, teď už členitějším povrchem v suchém listí a kamenech. Tahle část cesty byla zábavnější, listí šustilo pod nohama, dalo se v něm hezky brodit, kluci vybíhali do stráněk, přeskakovali kořeny a vyhledávali si různé alternativní cesty. Na mýtině jsme odbočili vpravo a dali se na sestup ke skále nad Kejnou, kde asi před 4 lety za kovidu ZeMě vztyčila Májku. Starší děti pobraly v nízkém lesíku soušky, aby bylo na čem uvařit oběd. Zeleninová polívka byla hotová jedna dvě, protože Lucka už měla všechno nakrájené. Eva došla do studánky pro vodu a zatímco děti kreslily obrázky do narozeninové knížky pro Tulinku, oběd se akorát uvařil. Spokojenost byla, někdo si přidával a snad všem chutnalo. Se svázanou knížkou a plnými bříšky jsme se vydali okolo studánky a klouzavou terénní stezkou pod skálu přímo ke Kejné. Kdo chtěl, přešel potok po kládě. Prastarým bukovým lesem jsme se pak vydali vzhůru až k modřínovému paloučku, kde už na nás čekala maminka Tuly – Jana. Oslava narozenin mohla začít. Prohlédli jsme si spoustu fotografií z Tulinčina raného dětství, slupli muffiny, které nám po těch mnoha kilometrech putování udělaly náramně dobře. Bylo teplíčko a pohoda. Svrchní vrstvy jsme dávno nesli v batůžcích, čepičky a šály jakbysmet. Malý sešup ke srubu i chůzi po dvojičkách ulicemi na nádraží jsme sfoukli na výbornou, vlak jsme pražským ujet nenechali. A tak skončilo další dobrodružství putovní party, tentokrát bez Špandi a pejsků, zato s Evičkou a velkým kotlíkem.

PÁTEK – Veverky

Ráno jsme dokončili naše žluto-zelené obrázky s tajuplnými strukturami, dokreslili jsme do nich všelijakou droboť, hmyz, broučky a pavoučky. Nejdřív jsme ale zkoumali ty zvláštní propletence barev pod lupou. Hledali jsme ty nejkrásnější a uvažovali jsme, co nám připomínají. Jelikož svítilo slunce, Milan lupu využil i k doplňkové činnosti – podpalování, respektive rozdělávání ohně. To se u dětí setkalo s obrovským nadšením. Novinový papír byl za chvilinku jako řešeto. (Přátelé, chraňte své domácí lupy před světlem!) Po ranním kruhu, kde jsme uvítali také Idu, paní ředitelku mateřské školky z Vinohrad, jsme se vydali do lesa. Přibalili jsme s sebou pěnové míčky, lana a uzlovačky, abychom mohli trénovat postřeh a šikovnost prstíků. Cesta k potůčku nám rychle uběhla, Elenka a Agátka si vyprávěly s Idou, Milan líčil příběhy ze života i scénáře pohádek nám všem ostatním. Vzali jsme to tunelem pod silnicí a pak vzhůru na širokou štěrkovou cestu, protože jsme chtěli po oblačném čtvrtku nachytat zase sluníčko. U Babského potoka proběhla nejprve kontrola mlýnku souběžně se svačinou, pak si děti rozebraly uzlovačky a míčky ke hrám na souši. Většinu Veverek ale přivábila říše vod ke břehům potůčku. Botičku a softshelky si nečekaně namočila Tula, Ondra N. ji zachránil štědrou nabídkou svých náhradních ponožek a tepláků. Zpátky jsme šli nejkratší cestou, občas jsme k velké radosti dětí popoběhli, aby nás zákeřně nespláchla vlna tsunami. Po dobrém obědě v zázemí došlo ještě na čtení pohádky o Pavím králi a zpívání písniček. Ida nám jako poděkování donesla zahradní nářadí, květináč narcisek a již zmíněné lupy. Narcisky jsme v samém závěru dne přesadili do záhonku, zalili je a krásně uondaní jsme se mohli vydat domů.

17. – 21.3.

Třetí březnový týden už k nám krásně přichází jaro, dny byly prozářené sluncem, ale rána ještě pořádně mrazivá. Zázemí nás tedy po ránu vítalo hezky zamrzlé, ale odpoledne už se dělalo bláto a děti odhazovaly svršky. Ptáci nás provázeli svými krásnými písněmi a v první jarní den nám dokonce i koně ukazovali, kolik energie jim přicházející jaro přináší, když se proháněli v ohradě. Na dětech byla znát pookřání a radost, že už se nemusí tolik balit. Celý týden se nesl v duchu příprav na slavnost Moreny.

Pondělní volavky si udělali výlet do zázemí po Burešově naučné stezce. Cestou jsme poznávali stromy, hráli hry a zastavili se na stavění krásných domečků pro lesní skřítky. Obzvlášť Viky věnoval své stavbě spoustu usilovné soustředěné energie. Holčičky zas vymýšleli na co všechno využít lano – na houpačku, ke slaňování či jako vodítko pro pejska. V zázemí jsme si po obědě zalezli do vyhřáté jurty a zde jsme si kreslili a děti vyfukovali vajíčka ze kterých jsme navlékli Moreně korále. Dobrá vejce jsme si uvařili a měli z nich výtečnou svačinku.

Úterní partička lišek Moreně vyrobila korále z provrtaných ulit. Jejich den byl provázen zpěvem písniček ke slavnosti i za doprovodu hudebních nástrojů. Nechyběl výlet do lesa a předškolácká práce poznáváním různých tvarů, stříháním a lepením.

Středeční volavky malovaly ráno akvarelem na veliké vodní kapky, zkoušeli si techniku se štětcem i houbičkou, po zaschnutí do kapiček voskovkami dokreslili, co by s Moranou poslali po vodě, ale to většina dětí pojala velmi autorsky. Procházku jsme si udělali na louku nad lesní divadlo. Děti tu hrály hry, válely sudy a pletly jsme z traviny copánky. Viky nás všechny rozesmál, když si dal batoh na hlavu a dělal tak slepou bábu a Anička potěšila zpěvem nové jarní písničky. V zázemí nás po obědě čekala veliká sláva, protože přijelo divadlo Basta fidli s Ptačím cirkusem! Děti se krásně zapojovaly a byla to veliká legrace hraná s pomocí krásných loutek.

Čtvrtek byl putovní a již tradičně jarně se jelo na sběr podbělu do lomu Čeřinka u Bubovic. Podbělu tu bylo požehnaně stejně jako dalších kvetoucích znaků přicházejíciho jara – jaterníky, plicníky, koniklec a prvosenky. Po sběru seběhli vážky dolů kolem Bubovických vodopádů až na nádraží do Srbska. Užily si parádní jarní den a děti si domů přinesly podběl k nasušení.

Páteční veverky se sešly v první jarní den. Dopoledne se chystali na slavnost a každé dítě s i vyrobilo svou vlastní Morenku ze suché trávy, lýka a šustí. Po brzkém obědě už byl čas vyrazit společně s kapelou průvodem na náměstí, kde se přidali ostatní děti a rodiče. Společně jsme za doprovodu písní došli k řece, kde mohl k Moreně každý připojit to svoje, co už by rád poslal po vodě. Milan pak tu nazdobenou Morenu zapálil a do vody za zpěvu všech hodil. Zbytek odpoledne se zpívalo a vyráběli jsme lítečka, abychom uvítali jaro už i u nás doma. Krasné to bylo!

7.3. Veverky

Veverky budou v pátek pozorovat pupeny keřů a stromů. Podíváme se na lískové i vrbové proutky a na různé další větvičky. Některé ještě spí, jiné už jsou plné mízy a probouzejí se. Vyrobíme si korálky ze svídy krvavé a navlékneme je na nit. Vzniknou přírodní náhrdelníky a náramky.

6.3. Vážky: Výlet ze Všenor přes Kazín do Černošic

Vážky si to namíří ze Všenor malebným údolím vzhůru k osadě Montana, po hřebínku přes vyhlídky na Kazín a říční pěšinou do Černošic. Oběd připraví Lucka.
Ráno: 8:30 sraz na nádraží v Řevnicích, 8:43 odjezd vlakem do Všenor
Odpoledne: příjezd 15:49 do Řevnic, pražští obvyklým vlakem s Majdou
Při ranním stoupání bylo v rokli nad Všenory ještě cítit noční chlad a sem tam i kus ledu na louži. Ale než jsme vyšplhali nahoru na louky pod Cukrákem, slunce už hřálo mocně a my odkládali postupně čepice, rukavice a bundy. Na vyhlídkách do údolí Berounky bylo nádherně a také oběd v prosluněném lesíku nad Kazínem byl parádní. Lucka nám napekla lívanečky. Mňam.
Pak ještě cesta přes Kazínské skály, obrova hlava, klouzačky a houpačka na hřišti, zelenající se větve vrb a cesta kolem řeky do Černošic.

5.3. Volavky

Volavky se slétnou odpočaté po prázdninách v zázemí. A protože se zdá, že paní zima už pomalu dává sbohem, vyrazíme do lesa okouknout, jak se mění. Kromě návštěvy paloučku jsme se ještě prošli k posedu. Cestou jsme pomocí aplikace rozeznávající ptačí zpěv poznávali, kdo kolem nás cvrliká. Strakapoudi a datlové, káně a krkavci a tři druhy sýkorek nám k tomu zapěli. Odpoledne jsme zasadili do záhonu nasbírané naklíčené žaludy. A při tom jsme si zazpívali i my, písničky na slavnost Moreny.

4.3. Lišky 

Za týden prázdnin, kdy jsme se neviděli, všechno poskočilo do jara. Rána mohou být ještě mrazivá, ale přes den už slunce vlídně prohřívá zem. Ptáci zpívají, les se probouzí. My, Lišky si to půjdeme užít na nějaké pěkné slunné místečko. Odpoledne zavoláme skřítka, přivítáme v týpí rodiče a sourozence naší milé Adélky a oslavíme s ní narozeniny s nádhernou číslovkou 5. Budeme hodně zpívat a radovat se, jupí!

3.3. Vlčata 

Výprava kolem Nezabudického potoka, kde už budeme moc všechny ty krásy pozorovat. Určitě se naučíme i poznávat jarní kytičky, které potkáme. V prasečích lázních si uděláme oheň, dáme si sváču, povyprávíme si, jak se máme a samozřejmě si pořádně pohrajeme. V zázemí po obědě zjistíme, jestli půda už dostatečně rozmrzla a jestli ano, připravíme si jeden vlčecí záhonek. Bude to asi chtít trochu plení, trochu práce s kompostem a za odměnu setí. Když nám to půjde od ruky, uděláme i cedulky, co jsme vyseli, případně to necháme na příště.

Napsat komentář

TOPlist